Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

"The update is not applicable to your computer" hatasının çözümü

Windows 7 . Windows 8 . Windows Server 2003 . Windows Server 2008 . Windows Server 2008 R2 . Windows Server 8

Sunucularımızı zaman zaman güncellemek gerekiyor. Bu güncellemeleri mümkün olduğunca periyodik yapmaya çalışsak da bazen atlıyoruz (evet, itiraf edin!) :)

Bazen güncellemeleri Windows Update Standalone Installer ile yüklerken "The update is not applicable to your computer" bir hatası ile karşılaşabiliyoruz:


Bu hatanın alınmasının birden fazla sebebi olabilmekte:

1. Yerine başka bir güncelleme gelmesi: Yüklemeye çalıştığımız eski bir güncelleme olup çıkan daha yeni bir güncelleme, servis pack veya update rollup ile bu güncelleme geçerliliğini yitirmiş olabilir.

2. Daha önce yüklenmiş olması: Güncelleme daha önce tek başına veya başka bir güncelleme paketinin içerisinde yüklenmiş olabilir.

3. İşlemci mimarisine uymaması: Kullanılan işletim sisteminin 32-bit veya 64-bit olmasına göre doğru güncellemeyi yüklemek gerekiyor.

4. Önceki gerekli güncellemelerin yüklenmemiş olması: Yüklenmek istenen güncellemenin gerektirdiği farklı güncellemeler olabilir.


Yukarıdaki adımları kontrol edip eksik veya yanlış olan noktayı düzelterek istediğimiz güncellemeyi yükleyebiliriz. Maddelerden hepsinin olması ihtimaline karşılık en çok karşılaştıklarım 4. ve 3. maddeler oldu.

Azure satın alma seçenekleri-2: Open ile Azure

Azure . Windows Azure

Azure, her geçen gün eklenen yeni servisleriyle ve gerek şirketlerin BT departmanlarına gerekse de yazılım geliştiriciler / BT uzmanlarına sunduğu fırsatlar ile önemini giderek artırıyor. Dolayısıyla bir şekilde Azure kullanma ihtiyacı artıyor. Peki yazılımcılar / BT uzmanları ve şirketlerin Azure'u kullanmak (satın almak) için alternatif yöntemleri nelerdir? Bu yazıda ikinci alternatif olan Open ile Azure (Azure in Open) yönteminden bahsedeceğiz.

Open ile Azure yöntemi 1 Ağustos 2014 itibariyle sisteme eklendi. Bu yöntem Azure'u ön ödemeli olarak kullanmak mümkün.

Open ile Azure yöntemi ile krediler Open lisanslama yapan herhangi bir iş ortağı üzerinden temin edilebilir. 100 $'lık dilimler halinde Azure kullanım kredileri alınabilir. Yapılan her bir kredi alımı için Online Service Activation (OSA) ürün anahtarı oluşmaktadır. 

OSA ürün anahtarı kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren 12 ay süreyle geçerlidir ve herhangi bir Azure hizmeti için kullanılabilir. Kredinin satın alınması OSA ürün anahtarının etkinleştirilmesi anlamına gelmez. Her bir OSA anahtarı ayrı ayrı aktifleştirilmelidir.

Bu yöntemde Azure hizmetleri kullanıldıkça varolan kredi miktarından düşmektedir. Kredi azaldıkça yeni krediler yüklenerek hizmetler kullanılmaya devam edilebilir.

Bu yöntemde uygulanan hizmet bedelleri Azure fiyatlandırma sayfasındaki rakamlardır. Herhangi bir ücret değişikliği olacak ise en az 30 gün önceden bilgilendirme yapılacaktır.

Herhangi bir sebeple kredi yükleme işleminin yapılmaması durumunda hizmet 90 gün sonra durdurulacaktır. Yeni kredi yüklenmesi durumunda hizmet tekrar çalışmaya başlayacaktır. Bu süreçte veriler silinmeyecektir.

Open ile Azure yöntemi ile alınan krediler Azure destek planları, Azure marketplace'den yapılan alımlar ile Azure RMS ve Azure Active Directory Premium hizmetleri için kullanılamaz.

Open ile Azure yönteminde hesap bakiyesi alınan kredinin %30'u kadar kaldığında yeni kredi yüklemesi için uyarı maili gönderilecektir.  Account Center'daki Uyarılar kısmında 5 adede kadar ek uyarı için kayıt olunabilir.

Avantajları:
-100 $'lık dilimler halinde alım yapılabilir. İstenilen miktarda kredi almak mümkündür.
- Herhangi bir taahhüt de vermek gerekmez. Alınan kredi bittikten sonra dilenirse hizmet iptal edilebilir.
- İstenilen zaman istenildiği kadar süre için istenilen kadar kapasite kullanmak mümkündür.

Dezavantajları:
- Ücretlendirme güncel Azure fiyatları üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla fiyatlarda bir artış veya azalış yaşandığında fiyat değişiklik tarihinden itibaren kullanım bedellerine yansıyacaktır.
- Belirli bir taahhüt verilmesi durumunda sunulan ekstra imkanlardan yararlanma şansı olmayacaktır.

 

Azure satın alma seçenekleri-1: Kullandığın kadar öde (pay-as-you-go)

Azure . Windows Azure

Azure, her geçen gün eklenen yeni servisleriyle ve gerek şirketlerin BT departmanlarına gerekse de yazılım geliştiriciler / BT uzmanlarına sunduğu fırsatlar ile önemini giderek artırıyor. Dolayısıyla bir şekilde Azure kullanma ihtiyacı artıyor. Peki yazılımcılar / BT uzmanları ve şirketlerin Azure'u kullanmak (satın almak) için alternatif yöntemleri nelerdir? Bu yazıda ilk alternatif olan kullandığın kadar öde (pay-as-you-go) yönteminden bahsedeceğiz.

Pay-as-you-go (kullandığın kadar öde) Azure'un ilk kullanıma başladığı günden beri varolan kullanım yöntemi. Adı üzerinde "kullandığın kadar öde" yani hangi servis ne kadar kullanıldıysa o kadar fatura ödenecek demektir.

Kullandığın kadar öde alternatifi varsayılan olarak kredi kartı veya banka kartı ile çalışmaktadır. İstenirse kredi kartı yerine fatura ile de ödeme yapılabilir. Ancak bu işlem için başvurmak ve başvurunun onaylanması gerekmektedir.

Bu yöntemde ödemeler 30 günlük periyotlar ile yapılmaktadır. Hizmetin başlamasından itibaren her 30 günde bir kredi kartından çekim yapılmakta veya fatura kesilmektedir.

Bu yöntemde uygulanan hizmet bedelleri Azure fiyatlandırma sayfasındaki rakamlardır. Herhangi bir ücret değişikliği olacak ise en az 30 gün önceden bilgilendirme yapılacaktır.

Herhangi bir sebeple ödeme işleminin yapılmaması durumunda hizmet 90 gün sonra durdurulacaktır. Ödeme yapılması durumunda hizmet tekrar çalışmaya başlayacaktır. Bu süreçte veriler silinmeyecektir.

Standart olarak 350 çekirdek (core) işlemci kullanımı, 5 eş zamanlı depolama (storage) hesabı ve 150 bin Active Directory nesnesi desteklemektedir.

Avantajları:
- Herhangi bir alt sınır gerektirmez, dolayısıyla kullanılan hizmet 1 TL bile tutabilir.
- Herhangi bir taahhüt de vermek gerekmez. Belirli bir süre veya miktar kullanmayı gerektirmez.
- İstenilen zaman kullanımdan vazgeçilebilir. İstenirse servis sadece 1 gün bile kullanılıp kapatılabilir.
- İstenilen zaman istenildiği kadar süre için istenilen kadar kapasite kullanmak mümkündür.

Dezavantajları:
- Ücretlendirme güncel Azure fiyatları üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla fiyatlarda bir artış veya azalış yaşandığında fiyat değişiklik tarihinden itibaren kullanım bedellerine yansıyacaktır.
- Belirli bir taahhüt verilmesi durumunda sunulan ekstra imkanlardan yararlanma şansı olmayacaktır.

Yandex.Metrica
Muammer Benzeş | Ocak 2012

Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

İstanbul'da yağmurlu/karlı havada taksiye binmek!

Hayatın İçinden

Hayatın İçinden bölümünde yazmak istediğim birçok şey var, ancak uzun zamandır bir türlü bu bölümle ilgilenmediğimi fark ettim. Yazmak istediklerim biraz bekleyecek, çünkü araya bu konu girdi.

Birkaç gündür yazmak isteyip, bir türlü tam karar verememişken bugün benzer muhabbeti yaşayınca artık yazmak şart oldu! Taksiciler ve keyifleri hakkında içimi dökmek istiyorum :) Mecidiyeköy'ün ortasında taksiye binmek için 10 dk. çabalayıp sonunda vazgeçip otobüse binince haftasonu olanların üstüne denk geldi!

14 Ocak 2012 Cumartesi günü, arkadaşlar ile Aksaray'da buluşmak için sözleştik. İstanbul'da yaşayan birçok insanın yaşadığı elektrik kesintisi sonucunda tramvay ve metro çalışmadığını Üsküdar'a varınca öğrendim. Yine de ısrarla Kabataş'a geçip tramvaya binmeyi denemek istedim. Kabataş'a geldiğimde elektrik hâlâ olmadığı için otobüse binmeye karar vermişken "elektrik geldi, tramvay çalışıyor" bilgisiyle tramvaya bindim. Birkaç dakikalık beklemeden sonra tramvay hareket etti. Ancak o kadar yavaş gidiyordu ki zamanında yetişemeyecektim. Bir yandan da ya elektrik kesilirse tekrar endişesi var tabii :) Karaköy durağında inip taksiye binmeye karar verdim. Vermez olaydım!

Buraya kadar ki kısım, uzun bir giriş oldu farkındayım ancak  asıl macera şimdi başlıyor :

Ulaşım için yeri ve zamanına göre kendi aracımı veya toplu taşıma tercih ediyorum. Açıkçası zorda kalmadıkça da taksiye binmek gibi bir niyetim olmuyor. Çünkü bugüne kadar o kadar çok macera yaşadım ki, toplu taşıma veya yerine göre yürümek daha iyi olabiliyor.  Ancak olayın geçtiği gün geç kalmamak için binmem gerekti. Fakat taksiciler nedense bu konuda benimle aynı fikirde değildi!

Karaköy'de köprüye yakın bir noktada taksi beklerken kaç taksiye el kaldırdıysam bir kısmı çalışmıyorum dedi, bir kısmı garip işaretler ile gitmek istediği yönü söyledi. Duran birkaç tanesi de gitmek istediğim yönü beğenmeyip devam etmeyi tercih etti. Benim gibi birçok kişi taksi beklerken havayı ve trafiği bahane edip taksicilerin yolcu almaması sinir bozucuydu...

Yaklaşık 10 dakikalık bir uğraştan sonra insaflı bir taksiciye denk geldim. Bu arada tramvay da yolun çoğunu gitmişti muhtemelen. Keşke inmeseydim :) Neyse, taksici hiç itiraz etmeden yol almaya başladı. Hızlıca muhabbete girip durumu kısaca anlattım. Anlayışlı taksiciden :) "abi niye böyle yapıyorlar anlamıyorum!" şeklinde bir karşılık almak o an iyi geldi. O gazla "almayanlara söylecek çok lafım var!" deyince karşılık olarak "istediğini söyle, haklısın" cevabı daha da güzel oldu :)

Uzun lafın kısası; İstanbul'da taksiye binmek, özellikle de yağmurlu ve karlı havalarda gerçek bir işkence! Normal zamanda yolda yürürken korna veya selektör ile sürekli taciz eden sevgili (!) taksicilerimiz ne hikmetse bu tip havalarda keyiflerince ve istedikleri gibi davranmayı alışkanlık edinmişler. Aslında bir nevî amme (kamu) hizmeti de olan ve özellikle böyle zorlu koşullarda daha da önem kazanan bu işin birilerinin keyfine bırakılmaması gerektiği. Ancak her nasılsa böyle davranışlar olabiliyor. 

Tüm bu yaşadıklarımdan sonra bu konudaki tespitim : taksicilerin bu işi genelde keyiflerince yaptığı, bir şekilde vatandaşı düşünmeden keyfi davranarak da para kazandıkları için  vatandaşa hizmet boyutunu atlıyor oldukları. Umarım bir gün birileri gerçekten bu sorunlara el atar ve vatandaşı bu durumdan kurtarır!

Not : O gün o kadar çok taksi almadı ki, hiçbirinin plakasını kaydedemedim. Dolayısıyla şu an bir şikayette bulunamıyorum. Ancak taksi şikayetleri için İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın web sitesindeki Öneri ve Şikayetleriniz bölümünü buldum. Buradan sorun yaşanılan taksiler ile ilgili şikayette bulunmak mümkün. Geri dönüşler de var girilen şikayetler ile ilgili. 

Taksilerin bu odaya kayıtlı olup olmadıklarını sorguladıktan sonra giriş yapmakta fayda var. Sitede plaka sorgulama bölümünden bu işlem yapılabiliyor. Bu odaya kayıtlı olmayan taksileri ise İBB TUHİM (Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü)'e 0212 453 78 92 veya 0212 453 78 78 no'lu telefonlardan veya [email protected] adresinden şikayet etmek mümkün.

Son olarak bu kadar şikayetten sonra; işini doğru düzgün yapan,  müşterisine ve diğer insanlara saygılı taksicilerin de var olduğunu unutmayalım! Onların sayısının artmasını dileyerek de bu yazıyı sonlandırayım :)

 

INETA Türkiye Yazılımcılar Ankara'da buluşuyor etkinliği

Duyurular . Hyper-V . IIS 7.5 . Windows 8 . Windows Server 8

10-11 Aralık 2011 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz "Yazılımcılar İzmir'de buluşuyor" etkinliğinin ardından ikinci büyük etkinliğimiz ile bu sefer Ankara'dayız!

INETA Türkiye olarak 4-5 Şubat 2012 tarihlerinde Ankara Üniversitesi'nde gerçekleştireceğimiz "Yazılımcılar Ankara'da buluşuyor" etkinliğimizin detayları aşağıda görebileceğiniz gibi :

 

Bu etkinlikte Yazılımcılar için Windows 8'de Hyper-V ve IIS ile hata giderme maceraları başlıklı oturumlarım ile yer alacağım. Panelde yine tüm konuşmacılar birlikte olacağız.

Programda bir de süpriz oturum var! O oturum tamamen süpriz olacak :) Son ana kadar açıklama niyetimiz yok :)

Etkinliğe kayıt olmak için buraya tıklayın!

Etkinliği gerçekleştireceğimiz Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nu harita üzerinde görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Etkinlikte görüşmek üzere!

 

Windows Server 2008 R2 kurulumu - Initial Configuration Tasks

Windows Server 2008 R2

IIS 7.5 ile ilgili serinin ilk yazısında Windows Server 2008 R2 kurulumunu anlatmıştım. Bu yazıda da kurulum sonrası ilk yapılması gerekenler ile devam edelim.

Initial Configuration Tasks
Kurulumu tamamlayıp şifreyi belirledikten sonra Administrator kullanıcısı ile sunucumuzu kullanmaya başlıyoruz. Karşımıza öncelikle Initial Configuration Tasks başlıklı pencere geliyor. Bu pencere yardımıyla sunucunun ilk ayarlarını yapacağız.

Yapacağımız bu ayarlar arasında bilgisayar adı, IP adres ayarları, otomatik güncelleme ayarları ve rol ekleme gibi kısımlar var. Şimdi sırayla bunlara göz atalım :

Provide Computer Information

Bu bölümde aktivasyon, zaman ve IP ayarları, makine adı gibi düzenlemeleri yapıyoruz :
Activate Windows : İlk yazıda da belirttiğim gibi Windows Server 2008 R2 kurulum esnasında herhangi bir ürün anahtarı veya aktivasyon istemiyor. Aktivasyon işlemini kurulum sonrasında bu kısımdan veya sonra hatırlatmalar ile yapabiliyoruz. Activate Windows'a tıkladığımızda karşımıza ürün anahtarını girmemizi bekleyen bir pencere geliyor. Ürün anahtarını girip Next ile devam edince de Internet üzerinden otomatik olarak aktivasyon gerçekleşiyor. Bu sebeple aktivasyon için öncelikle sunucunun Internet erişiminin sağlanması gerekiyor. O an Internet erişimi yok veya sunucuyu Internet'e eriştirmek istemiyorsanız telefon ile aktivasyon mümkün.

Set time zone : Kurulum sırasında Time and currency format kısmında Turkish (Turkey) seçildi ise bu bilgi doğru bir şekilde UTC +2 olarak geliyor. Turkish seçilmediyse veya değiştirmek istiyorsak Set time zone'a tıklayıp açılan pencerede Change time zone ile listeden doğru bölgeyi seçmek mümkün.

Configure networking : Bu kısım sunucunun doğru çalışması ve hizmet verebilmesi için en önemli bölümlerden biri. IP tanımları  yapılmadan bir sunucuya erişmek mümkün olmayacağı için öncelikle bu ayarları yapmak gerek. Bunun için de Configure networking'e tıklayıp Network Connections kısmından ağ kartlarına gerekli girişleri yaparak işlemi tamamlıyoruz.

Not : Sunucunun bulunduğu ağ ortamında DHCP sunucusu IP dağıtıyor olabilir. Dolayısıyla sunucumuz da o DHCP'den IP alıyor olabilir. Ancak sunucuların bir DHCP sunucusundan IP alıyor olmalarını çok doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Çünkü verdiğimiz hizmetler bu sunucular üzerinde çalışıyor ve bu hizmetlere de nihai olarak sunucuların IP adresleri ile erişiliyor. Dolayısıyla DHCP ile IP alındığında IP adresi değişebileceği için hizmetlerin aksaması söz konusu olabileceğinden bundan uzak durmak gerektiğini düşünüyorum.
DHCP'den rezervasyon yaparak IP almayı sağlamak da bir çözüm ancak en iyisi DHCP'nin dağıtmadığı bir aralığı sunucular için ayırmak ve oradan bir IP vermek olacaktır.

Not : IP tanımlarını yaparken ortamda IPv6 kullanılmayacak ise bu özelliği kapatmakta fayda var. Çünkü aksi durumda IPv6 üzerinden erişilmeye çalışan senaryolar ile karşılaşıyoruz. Bu durumda da çeşitli problemler çıkabiliyor.

Provide computer name and domain : Ekran görüntüsünde de görülebileceği gibi sunucu kurulduğunda otomatik olarak WIN-LUQQELUNIJU gibi bir isim atanıyor. Sunucunun anlaşılır ve hatırlanır bir isme sahip olması isteniyorsa veya zaten kurum olarak bir isim belirleme politikası varsa bu kısımdan sunucu adı değiştirilebilir. Aynı zamanda ortamda varolan Active Directory yapısına sunucu dahil edilmek isteniyorsa yine bu kısımdan domain bilgisi girilerek bu işlem de tamamlanabilir.

Update This Server

Bu bölümde güncelleme ve geri bildirim ile ilgli ayarları yapıyoruz :
Enable automatic updating and feedback : Bu kısımda Enable Windows automatic updating and feedback seçeneği ile otomatik güncellemeleri açmak, hata raporlarını otomatik göndermek ve Customer Experience Improvement Program'a katılmak mümkün. Bu ayarları tek tek yapmak için Manually confiugre settings'e tıklamak ve istenilen özellikleri açma veya kapatma şansı var.

Not : Farklı zamanlarda yaptığım konuşmalarda da belirttiğim gibi bir sunucunun otomatik güncellenmesini riskli buluyorum. Çünkü sürekli çalışması gereken bir sunucunun bizim istediğimiz bir zamanda güncellemesi ve restart olması hizmetlerin kısa süreliğine de olsa kesintiye uğramasına sebep olacaktır. Ayrıca daha da sıkıntıya sebep olabilecek olan durum, güncelleme nedeniyle sunucuda bir problem oluşması ve hizmetlerin daha uzun süreli kesintiye uğramasıdır.
Bu nedenlerle; sunucularda otomatik güncellemelerin kapalı olması ve mümkünse bir test ortamında güncellemeler test edildikten  sonra gerçek ortamında yüklenmesini  tavsiye ediyorum.

Download and install updates : Bu kısımdan hızlıca güncellemeleri yükleme mümkün. Ancak kurulum sonrası Service Pack (SP) kurulumu yapılacaksa güncellemeler sonraya da bırakılabilir.

Configure This (Web) Server

Bu bölümde sunucu üzerinde rol ve özellik kurulumu ve uzaktan erişim ayarlarını yapıyoruz :
Add roles : Sunucu üzerinde çalışacak roller ile kurulumları bu kısımda yapmak mümkün. Rol kurulumlarını daha sonra Server Manager'dan da yapabiliriz.

Add features : Sunucu rolü olmayan ancak sunucunun çalışması ile ilgili gereken bileşenleri bu kısımdan aktif etmek mümkün. Sunucu rollerinde olduğu gibi bu kurulumları da sonra yapmak mümkün.

Enable Remote Desktop : Sunucuya uzaktan erişim sağlamak için bu kısımdan gerekli ayarları yapabiliriz.

Download Resources ve Web Server Community

Bu iki bölümden sunucu ve IIS ile ilgili kaynaklara ulaşmak mümkün.

Initial Configuration Tasks penceresinde işlemlerimizi tamamladıktan sonra Do not show this windows at logon kısmını işaretleyip tekrar görünmemesini sağlayabiliriz.

Kurulum sonrası ile ilgili işlerin büyük çoğunluğunu hallettik. Fakat henüz bitmedi :) Bir sonraki yazıda kalan kısmını tamamlayacağız.

 

Yandex.Metrica